Dne 5. prosince 2024 se na Krajském úřadě Ústeckého kraje uskutečnilo jednání Komise pro životní prostředí a územní plánování. Pod vedením předsedkyně Ing. Ireny Jeřábkové se diskutovalo hlavní téma komise a to příprava Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory.
Příprava CHKO Krušné hory
Mgr. Lenka Libichová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR představila plány na vznik CHKO Krušné hory, která má být největším chráněným územím svého druhu v ČR. Tato oblast zahrnuje přírodní i kulturní památky a zahrnuje unikátní krajinné struktury, jež jsou výsledkem historické těžby a které jsou zároveň součástí památek UNESCO.
Zvláštní pozornost byla věnována návrhu zonace a ochraně jednotlivých částí regionu. Přítomní členové se dozvěděli, že regulace umožní vyvážený rozvoj s důrazem na udržitelný turismus a ochranu místní biodiverzity. Významným tématem bylo i vysvětlení možných omezení pro vlastníky a samosprávy, přičemž bylo zdůrazněno, že zkušenosti z jiných CHKO ukazují na úspěšnou spolupráci při řešení obav. Předpokládaný termín vyhlášení je polovina roku 2026.
Bližší informace na: https://www.nature.cz/chko-krusne-hory
Program Interreg Sasko – Česká republika a projektové záměry komise
Dalším bodem programu byly aktuální informace o možnostech financování projektů prostřednictvím programu Interreg Sasko – Česká republika 2021–2027. Jedním z klíčových cílů je podpora přeshraničních iniciativ, které zlepší kvalitu života a ochranu přírodních zdrojů v pohraničním regionu. Komise také projednala návrhy na nové projekty v oblasti environmentální výchovy, jako je spolupráce na tématech lesní pedagogiky a ochrany životního prostředí, prostřednictvím podání projektu do Fondu malých projektů.
Sekretariát podal informace o stavu FMP a o schválení projektu „Identifikace potenciálních nebezpečí pro skalní oblasti v důsledku lesních požárů“, jehož LP je TU Bergakademie Freiberg.
Na závěr jednání se komise rozloučila s dlouholetým členem, panem Uhligenem, který se po 31 letech působení rozhodl ukončit svou činnost. Pan Dr. Jens Uhlig byl nejen významným přispěvatelem v oblasti životního prostředí, ale rovněž aktivním členem dopravní komise. Jeho dlouholeté zkušenosti a hluboký vhled do problematiky přeshraniční spolupráce byly pro komisi neocenitelné. Členové komise mu poděkovali za jeho mimořádné nasazení a neúnavnou práci, která významně obohatila česko-německou spolupráci.
Závěry a další kroky
Jednání se v závěru zaměřilo na připravované změny v územní rozvoji, s ohledem na regulaci větrných a solárních elektráren. Tyto kroky mají zajistit, aby obnovitelné zdroje energie neohrožovaly citlivé přírodní a kulturní oblasti. Informace byly podány německé straně, která shrnula aktuální vývoj v Sasku.
Příští jednání komise je plánováno na duben, květen roku 2025 na saské straně.