Fond malých projektů

Rádi byste realizovali malý projekt přeshraničního setkávání (tzv. people-to-people) s místním dosahem, krátkou dobou trvání a rozpočtem celkových nákladů ve výši maximálně 30 000 eur? Pak je tu pro Vás Fond malých projektů, který spravují čtyři česko-saské euroregiony. 

Žádosti se podávají a zpracovávají přes dotační portál níže.  O financování malých projektů rozhodují dvoustranné lokální řídicí výbory. Maximální výše podpory je 20 000 eur. Vyúčtování probíhá na základě zjednodušeného vykazování nákladů.

V rámci prioritní osy partnerské spolupráce je FMP 2021-2027 v Euroregionu Krušnohoří spravován saskou části euroregionu Euroregionem Erzgebirge  e. V.

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT. JSME VÁM K DISPOZICI PRO VAŠE INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE PROJEKTOVÝCH ZÁMĚRŮ.

 

Fond malých projektů (FMP) v rámci programu Interreg Sasko – Česká republika 2021-2027 podporuje přeshraniční spolupráci mezi Saskem a Českou republikou. Cílem je zintenzivnit setkávání a výměnu mezi lidmi ve všech oblastech společenského života. Výše podpory může dosáhnout až 80 % celkových způsobilých nákladů, maximálně však 20 000 EUR. 
PŘEDPOKLADY PRO POSKYTNUTÍ DOTACE

  • spolupracovat musí minimálně jeden německý a jeden český partner (jeden vedoucí příjemce = Leadpartner -> má hlavní zodpovědnost za projekt)
  • spolupráce při plánování a realizaci a při zajišťování projektového personálu a / nebo financování
  • projekt musí vykazovat dlouhodobé účinky v programovém území a generovat přeshraniční přidanou hodnotu

Pravidla FMP se řídí:  Realizačním dokumentem a přílohami č.1. Jednotkové náklady  a č.2 Návrh rozpočtu (aktualizováno 24.9. 2024)

Připravili jsme pro vás přehlednou prezentaci FMP.

Fond malých projektů podporuje 2 typy projektů na podporu přeshraniční spolupráce. 

  1. Setkávací projekty, u nichž lze doložit počet účastníků.
    Tyto projekty jsou financovány  prostřednictvím jednotkových nákladů s pevnou jednotkovou sazbou nákladů, podle rozlišení na akci, vzdělávání/školení nebo odbornou konferenci.
    →Akce: Přeshraniční setkávání ve všech oblastech společenského života, jako např. sportovní či kulturní akce, skupinové výměny nebo tréninkové tábory / sportovní soustředění, zkoušky či prázdninové tábory apod.
    →Vzdělávání/školení: Přeshraniční setkávání vzdělávací povahy, jako jsou např. jazykové moduly na zvýšení jazykové vybavenosti nebo workshopy, semináře či školení na speciální témata, v jejichž rámci jsou zprostředkovávány znalosti, bez ohledu na to, zda jsou praktické či teoretické povahy. Cílem je zvýšit kompetence účastníků v konkrétním oboru
    →Odborná konference: Přeshraniční setkávání odborníků v určitém oboru, kteří v referátech prezentují svou práci a poznatky a navzájem o nich diskutují. Probíhá odborná výměna informací a zkušeností z konkrétního oboru.
  2. Setkávací projekty, u nichž nelze doložit počet účastníků
    Projekty určené pro širokou veřejnost, u nichž není možné zjistit počet účastníků a na nichž je možná účast bez přihlášení. Akce musí být vhodnými prostředky propagována široké veřejnosti v programovém území. Pro tyto setkávací projekty se pomocí návrhu rozpočtu (sestavení rozpočtu nákladů) vypočítají individuální jednorázové částky.
    →Podporovány jsou  festivaly a koncerty, trhy a jarmarky,  dožínky, veřejné oslavy nebo také  kulturní akce,  výstavy, dny otevřených dveří atd.

Setkávací projekty, u nichž lze doložit počet účastníků, jsou financovány prostřednictvím jednotkových nákladů s pevnou jednotkovou sazbou nákladů.
Malé projekty, jejichž celkové náklady jsou nižší než 1 000 EUR, nebudou zohledněny.
Celkové způsobilé náklady se v závislosti na typu projektu vypočítají na základě počtu účastníků a počtu dnů trvání dané akce

Pro definované typy projektů jsou aktuálně stanoveny tyto jednotkové sazby nákladů na OSOBODEN:

Akce 53,00 EUR/ osobu a den
Vzdělávání/školení 76,00 EUR/ osobu a den
Odborné konference 105,00 EUR/ osobu a den
Podrobné informace o standardních jednotkových nákladech naleznete v Příloze 1 – Jednotkové náklady

Pro tyto setkávací projekty se pomocí návrhu rozpočtu (sestavení rozpočtu nákladů) vypočítají individuální jednorázové částky.
Malé projekty, jejichž celkové náklady jsou nižší než 3 000 EUR, nebudou zohledněny. Nositel musí zpracovat podrobný plán nákladů, takzvaný návrh rozpočtu (draft budget). Základ pro sestavování plánu nákladů tvoří referenční sazby (viz přílohu č. 2a/katalog cen).
→V případě nákladů na služby do výše 1 000 EUR bez DPH předloží žadatel při podání žádosti jednu tržní cenu obvyklou v daném místě a čase s uvedením jednoho poskytovatele.
→V případě nákladů na služby přesahujících 1 000 EUR bez DPH je žadatel povinen předložit tři srovnání cen, která musí být srovnatelná co do druhu a rozsahu nabízené služby.V zásadě platí, že nositel projektu musí do rozpočtu zahrnout nejvýhodnější cenu. Sestavení rozpočtu prověří správce fondu.
Referenční sazby a podrobné informace o návrhu rozpočtu upravuje Příloha č. 2 a 2a Návrh rozpočtu – setkávací projekty, u nichž nelze doložit počet účastníků

Český žadatel navíc uvádí na cenových nabídkách, které nahrává do systému cenu v EUR. Pro přepočet se používá měsíční kurz ECB 

 

Žádosti do fondu malých projektů se podávají elektronicky prostřednictvím dotačního portálu

Proces zahrnuje následující kroky:

  1. Založte projektovou žádost : Definujte cíle, aktivity a přeshraniční přidanou hodnotu vašeho projektu. Nezbytný je partner z Německa a partner z České republiky. Ikona s „I“ vám pomáhá odpovídat na otázky v  jednotlivých bodech žádosti.
  2. Žádost vám zkontrolujeme. V případě úprav budete vyzváni k opravám a žádost bude zpřístupněna.  Podepsanou žádost všemi partnery nahrajte po naší kontrole do systému.
  3. Formální kontrola: Správce fondu zkontroluje formální náležitosti vaší žádosti, včetně úplnosti dokumentů a oprávnění partnerů projektu.
  4. Odborná kontrola: Odbornou kontrolu způsobilosti a přeshraniční kvality projektu provádí společný sekretariát správce fondu.
  5. Hodnocení přeshraniční kvality: Sekretariát správce fondu hodnotí přeshraniční kvalitu projektu pomocí bodového systému.
  6. Rozhodnutí: Lokální řídící výbor  rozhodne, zda bude projekt podpořen na základě hlasování a dostupnosti finančních prostředků ERDF.
  7. Oznámení rozhodnutí o projektu: Správce fondu sdělí žadateli rozhodnutí Lokálního řídícího výboru. Pokud bude projekt schválen, bude uzavřena Smlouva o financování.
  8. Realizace: Po obdržení Smlouvy o financování může projekt oficiálně začít. Výdaje projektu jsou způsobilé k financování od  data registrace. Realizaci projektu může  žadatel zahájit na vlastní riziko.
    Způsobilé výdaje budou proplaceny pouze v případě, že projekt bude schválen Lokálním řídícím výborem, bude uzavřena smlouva o poskytnutí dotace a bude předloženo řádné vyúčtování.
  9. Vyúčtování: Po ukončení projektu musí být výsledky zdokumentovány v závěrečné zprávě a předloženy přes dotační portál elektronicky správci fondu spolu s žádostí o platbu. Nedokládají se již žádné účetní doklady. 
  10. Kontrola a platba: Správce fondu kontroluje úplnost a správnost předložených dokumentů. Po úspěšném ověření jsou finanční prostředky vyplaceny žadateli projektu na účet uvedený v závěrečné zprávě. 

→INSPIRUJTE SE NAŠÍ PREZENTACÍ „JAK PODAT ŽÁDOST“ 

Termíny pro odevzdání žádostí v roce 2024Zasedání LŘV v roce 2024
13.2.13.3. Freiberg
2.4.30.4. Most
6.8.18.9. Freiberg
2.10.13.11. Most
Předběžné termíny pro odevzdání žádostí  do dotačního portálu v roce 2025 Předběžné termíny zasedání LŘV v roce 2025
22.1. 5.3. Freiberg
9.4. 21.5. Most
30.7. 10.9. Freiberg
22.10. 3.12.. Most

Nositel projektu je povinen informovat správce fondu o pořádání akcí v rámci malého projektu písemně s předstihem nejméně 10 pracovních dnů před konáním těchto akcí.
Použijte naší vzorovou pozvánku. 
Příslušná povinnost je součástí Smlouvy o poskytnutí dotace. Její nesplnění může vést k vypovězení Smlouvy. Bezpodmínečně dodržujte harmonogram a plánované akce uvedené v projektové žádosti.

Projektoví partneři zajistí, aby byla veřejnost prostřednictvím vhodných informačních opatření informována o podpoře, kterou obdrželi z Programu spolupráce. Kromě povinných opatření publicity podle příručky k informačním a komunikačním předpisům jsou projektoví partneři povinni uvádět i logo příslušného euroregionu. Provedená opatření publicity je nutné doložit. V případě nedodržení mohou být uplatněny sankce.

Žadatel je povinen při všech  aktivitách projektu (jako je vlastní prezentace na internetu či na sociálních sítích, publikace, plakáty, letáky, tiskové zprávy, pozvánky, tabule ,propagační předměty, materiály pro akce, potvrzení o účasti či osvědčení, seznamy účastníků / prezenční listiny, filmy k projektu, aplikace atd.) upozorňovat na finanční podporu Evropské unie. V praxi to znamená, že žadatel musí logo Interreg s odkazem na program Interreg umístit tak, aby bylo dobře viditelné pro veřejnost a v případě malého projektu FMP přidat i logo příslušného euroregionu. Pozor, velikost a umístěné log má svá pravidla! 

Chcete-li lépe porozumět tomu, co je třeba vzít v úvahu, pokud jde o kombinaci log, můžete se inspirovat vzorovým plakátem Návod na použití povinných log

Dále musí žadatel při realizaci aktivit umísit na dobře viditelné místo pro veřejnost povinný plakát A3 nebo rovnocenné elektronické o finanční podpoře v češtině i v němčině. Zobrazeny musí být tyto informace:
– název projektu,
– hlavní cíl projektu,
– název Lead partnera a projektových partnerů,
– celkové náklady projektu,
– odkaz na spolufinancování z finančních prostředků EU (logo Interreg)

→DOPORUČUJEME KONZULTOVAT SPLNĚNÍ PŘEDEPSANÉ PUBLICITY S PROJEKTOVÝM SEKRETARIÁTEM. POKUD SI NEJSTE JISTÍ, ZAŠLETE NÁM NAPŘ. PLAKÁT NEBO POZVÁNKU E-MAILEM.

Na akcích, jako jsou zasedání či konference, musí být na dobře viditelném místě umístěna vlajka Evropské unie.

Na internetových stránkách kooperačních partnerů nebo při jejich prezentaci na sociálních sítích, pokud takové stránky či prezentace existují, musí být stručně popsán projekt Interreg včetně jeho cílů či aktivit a uvedeni kooperační partneři i výše dotace poskytnuté pro projekt z finančních prostředků EU.

Důležité upozornění pro české žadatele, na které se vztahuje povinnost vyplývající ze zákona č. 340/2015 Sb. (zákon o registru smluv)  povinnost uveřejnění smluv v registru 

Informace o tom, jak  budou finanční úřady kontrolovat dotace financované na základě zjednodušené metody vykazování (paušální sazby), naleznete na stránkách Centra pro regionální rozvoj.