Projekt „Železnice spojuje!“ získává na významu
Jedním z klíčových bodů jednání byl projekt „Železnice spojuje!“, který se zaměřuje na obnovu historické železniční tratě mezi Loukou u Litvínova a Moldavou. Tato 25 km dlouhá památkově chráněná trať, původně vybudovaná pro přepravu hnědého uhlí do Saska, by se mohla stát významnou turistickou atrakcí. Projekt je podpořen z Programu Interreg ČR-Sasko.
„Naším cílem je zápis této tratě jako asociované památky UNESCO,“ uvedl projektový manažer. „Projekt zahrnuje nejen dokumentaci železničních objektů, ale také plány na dostavbu chybějícího 8 km úseku mezi Holzhau a Moldavou, což by umožnilo přímé železniční spojení mezi Mostem a Freibergem.“ Podpora této iniciativy je dlouhodobou prioritou Euroregionu Krušnohoří.
Cyklojízda na Moldavu láká turisty
Město Most představilo úspěšný projekt cyklojízdy na Moldavu. „Kapacita 100 míst byla vyprodána za pouhé čtyři dny,“ sdělil předseda dopravní komise. „Trasa je oblíbená díky množství hornických památek podél cesty.“ Město plánuje podporu iniciativy Moldavské dráhy v rámci této cyklojízdy.
Rozšíření přeshraniční dopravy
Komise byla informována o autobusového spojení mezi Chemnitz a Prahou, zejména v souvislosti s projektem Evropského hlavního města kultury 2025/Chemnitz. Zároveň byla německá strana dotazována na Karlsroute Karlovy Vary – Chemnitz.
Nová iniciativa: Propojení dopravy, turistiky a hospodářství
Významným bodem jednání byl návrh německé předsedkyně na propojení činnosti dopravní komise s komisí pro turistiku a hospodářství.
V návaznosti na tento návrh jsme pozvali předsedy dopravní komise na jednání hospodářské komise 8. listopadu na Boží Dar. Na tomto setkání bude představen projekt Eurorando 2026, jehož hlavním tématem je rozšíření a značení turistických tras v regionu.
Propojení dopravní infrastruktury s turistickými trasami a hospodářským rozvojem je klíčové pro budoucnost našeho euroregionu. Projekt Eurorando umožní vytvořit komplexní síť tras, které budou atraktivní pro pěší turisty i cyklisty a zároveň podpoří místní ekonomiku.
Výzvy a budoucí plány
Přestože některé projekty, jako například stavba hraničního mostu „An der Natzschung“ v Olbernhau, zatím nebyly realizovány, komise zůstává optimistická ohledně budoucího rozvoje přeshraniční infrastruktury. Koordinovat činnosti objízdných tras bude hlavní téma příštího jednání komise.
„Tyto projekty jsou klíčové pro posílení přeshraničních vazeb a podporu turistického ruchu v našem regionu,“ uzavřel jednání předseda komise. „Budeme i nadále úzce spolupracovat s našimi německými partnery.“
Příští jednání komise je plánováno na 10. dubna 2025 v Sehmatalu, kde se bude pokračovat v diskusi o těchto důležitých regionálních projektech a výsledcích listopadového setkání.
Závěrem jednání se členové komise zúčastnili exkurze do Dolu Julius, což podtrhlo význam zachování technického dědictví regionu pro budoucí generace a turistický ruch.