KOMISE PRO KRIZOVÝ MANAGEMENT: Posílení přeshraniční spolupráce. Nové projekty a automatizace poplachového hlášení

Dne 14. listopadu 2024 proběhlo v Ústí nad Labem zasedání Komise pro krizový management Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge. Setkání se konalo v prostorách Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a jeho hlavním cílem bylo posílení přeshraniční spolupráce v oblasti krizového řízení.

Program jednání

Jednání bylo zahájeno předsedou české části komise, panem Marcelem Kucrem, který přivítal účastníky a uvedl hlavní body programu. Následně byla prezentována problematika vyrozumívání a povolávání hasičů přes hranice, kterou vedli plk. Mgr. Martin Laníček a plk. Ing. Petr Klíma.

Vyrozumívání hasičů přes hranice
Bylo diskutováno, že současná spolupráce čelí legislativním výzvám, protože němečtí hasiči nemají v České republice stejné pravomoci jako místní složky a naopak. Přesto byla zdůrazněna snaha o maximální efektivitu a eliminaci překážek v zásahu. Byla připomenuta platná smlouva z roku 2000 o přeshraniční spolupráci. Dohoda byla uzavřena na národní úrovni, resp. spolkové úrovni, a jedná se o pomoc při velkých katastrofách. V rámci našeho regionu – máme HZS Ústeckého kraje, který byl zmocněn  obcemi a městy na české straně hranice a obdobně na německé straně mezi jednotlivými zemskými okresy, rovněž zmocněnými městy a obcemi o vzájemné přeshraniční spolupráci. Dále byla prezentována statistika – pomoc v zahraničí a účast českých jednotek v Sasku za poslední 4 roky, včetně společných cvičení.

Zásadní změnou  je  zařazení německých jednotek do poplachových plánů českých příhraničních obcí, čímž byl odstraněn jeden z technických problémů spolupráce. Nyní se automaticky požadavek na zahraniční jednotku operátorovi sám nabídne. Samotné vyžádání se ale musí také provést na příslušné operační středisko formou telefonátu nebo emailu. Není vyřešeno nastavení komunikace. Konkrétně sdílení technických dat.

Propojení operačních středisek
Ambice dokončit propojení pomocí velkého přeshraničního projektu.  Propojením českých a saských operačních středisek by  byla zajištěna efektivní komunikace v reálném čase prostřednictvím digitálních dat. Tento projekt bude předložen v rámci Interreg Programu přeshraniční spolupráce Česko-Sasko 2021-2027. Cílem je zlepšení sdílení informací, vysílání sil a prostředků na obou stranách hranice.

Členové komise poté navštívili operační středisko, kde byl systém hlášení představen velmi podrobně na simulačním hlášení, což vzbudilo velký zájem. Účastníci měli možnost vidět, jak funguje celé propojení v praxi a jaké výhody přináší digitální komunikace v reálném čase.

Zástupci společného  sekretariátu ze Saské rozvojové banky a Ministerstva pro místní rozvoj (MMR)  představili následně možnosti čerpání v rámci  Interreg Česko – Sasko 2021–2027. Pro komisi konkrétně prioritní osu na Zintenzivnění spolupráce v oblasti požární ochrany, zdravotnických záchranných služeb.

Fond malých projektů a další projekty
Na jednání byly představeny nové projektové záměry. Mezi hlavní patřilo pokračování hasičské soutěže mládeže a další aktivity financované z Fondu malých projektů (FMP). Komise se zaměřila na podporu odborných setkání a společných cvičení mezi českými a saskými složkami integrovaného záchranného systému (IZS).

Budoucí plány a spolupráce
Další setkání komise je plánováno na německé straně v Chemnitz na operačním středisku.  Členové komise se dohodli na rozšíření účasti o zástupce krizového řízení a záchranných složek, aby došlo k intenzivnější výměně zkušeností. Termín byl předběžně stanoven na březen či duben 2025.

 

Sdílejte článek na sítích...
Facebook
LinkedIn
X

Asociace euroregionů České republiky jednala v Beskydech

Ve dnech 28.–29. května 2026 se v Ostravici uskutečnilo výjezdní zasedání Asociace euroregionů České republiky (AEČR), které hostil Euroregion Beskydy. Setkání zástupců českých euroregionů bylo zaměřeno na aktuální témata přeshraniční spolupráce, výměnu zkušeností a prezentaci příkladů dobré praxe z česko-polsko-slovenského pohraničí.

Od útlumu k příležitostem: česko‑německý workshop otevřel debatu o budoucnosti Mostecka

Projekt, který UJEP Ústí nad Labem a TU Drážďany realizují společně se spolkem Aktion Zivilcourage Pirna a Euroregionem Krušnohoří, umožňuje studentům rozvíjet odborné i výzkumné kompetence a kriticky přemýšlet o demokracii, participaci a odpovědnosti v evropském kontextu.
Participace a posilování komunit v rurálním prostředí – právě tomu se věnoval česko‑německý workshop v rámci projektu re:demo. Studenti politologie z FF UJEP a Technické univerzity v Drážďanech tentokrát zamířili do Mostu, kde kromě práce ve skupinách jednali i na magistrátu města a navštívili Moldavu či klášter v Oseku.
Dotační titul: Interreg Česko – Sasko 2021–2027/Priorita 3: Vzdělávání, celoživotní vzdělávání, kultura a cestovní ruch

Poslední novinky

Komise pro kulturu a mládež projednala projektové záměry pro další rozvoj česko-saské spoluprácee

Dne 1. června 2026 se ve Freibergu v prostorách GIZEF uskutečnilo jednání Komise pro kulturu a mládež Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge. Setkání se konalo pod vedením předsedkyně Susanne Schmidt a bylo zaměřeno především na aktuální stav Fondu malých projektů, odborné hodnocení připravovaných žádostí a nové projektové záměry komise.

Asociace euroregionů České republiky jednala v Beskydech

Ve dnech 28.–29. května 2026 se v Ostravici uskutečnilo výjezdní zasedání Asociace euroregionů České republiky (AEČR), které hostil Euroregion Beskydy. Setkání zástupců českých euroregionů bylo zaměřeno na aktuální témata přeshraniční spolupráce, výměnu zkušeností a prezentaci příkladů dobré praxe z česko-polsko-slovenského pohraničí.

Valná hromada Euroregionu Krušnohoří zhodnotila rok 2025 a poděkovala členům za aktivní spolupráci

Dne 25.5. 2026 se v Oseku, kulturní domě Stropník uskutečnilo jednání valné hromady Euroregionu Krušnohoří. Setkání členů bylo příležitostí ke zhodnocení činnosti euroregionu za rok 2025, projednání hospodaření spolku, schválení rozpočtu na rok 2026 i představení aktuálních informací k přeshraniční spolupráci a Fondu malých projektů.