Přeshraniční iniciativa – výzva vládám

Obě naše strany euroregionu sdílí tuto aktivitu a uvítají jakékoliv náměty

Sousedé z Čech a Saska si v sobotu udělali společnou procházku na několika místech podél česko-německé hranice. Jedno z nich bylo poblíž Tisé na Ústecku. Informoval o tom deník.cz i saské regionální noviny. Na Facebooku vznikla poté Skupina Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa, kterou euroregion sleduje v pozici člena skupiny.

Foto: Mario Ulbrich, Freie Presse

Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedy vnímají negativně. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky. Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. „Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec,“ řekl ČTK.

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. „Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic,“ uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla výzva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. „Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomických důsledků,“ uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedských procházek.

Více v článku:
https://www.denik.cz/regiony/sousede-sever-cech-sasko-prochazka-hranice-vyzva-vlada.html

Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa
https://www.facebook.com/groups/229694358306034/?ref=group_header

Video reportáž:

https://www.youtube.com/watch?v=T8dH6rOCrAA&feature=share&fbclid=IwAR2cuo0JEYhB3wSd_fpl7T76B8anxoSzEPqANrXSvlY_IBESaY685arq-c8

https://www.facebook.com/skyimages/videos/1667909516690274/?t=2

Facebook
Twitter
LinkedIn

Poslední novinky

Zasedání Správní Rady Euroregionu Krušnohoří se po letní přestávce uskutečnilo dne 15.9.2023 videokonferenčně.
Členové pracovní skupiny pro životní prostředí a regionální rozvoj se sešli 14. září 2023 v „Lesním zážitkovém centru An der Heinzebank“ státního podniku Sachsenforst.
Předseda Euroregion Krušnohoří Ing. Vlastimil Vozka, pozval zemského radu okresu Landkreis Mittelsachsen pana Dirka Neubauera na přátelské setkání k projednání přeshraniční spolupráce na území euroregionu.