Přeshraniční iniciativa – výzva vládám

Obě naše strany euroregionu sdílí tuto aktivitu a uvítají jakékoliv náměty

Sousedé z Čech a Saska si v sobotu udělali společnou procházku na několika místech podél česko-německé hranice. Jedno z nich bylo poblíž Tisé na Ústecku. Informoval o tom deník.cz i saské regionální noviny. Na Facebooku vznikla poté Skupina Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa, kterou euroregion sleduje v pozici člena skupiny.

Foto: Mario Ulbrich, Freie Presse

Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedy vnímají negativně. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky. Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. „Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec,“ řekl ČTK.

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. „Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic,“ uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla výzva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. „Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomických důsledků,“ uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedských procházek.

Více v článku:
https://www.denik.cz/regiony/sousede-sever-cech-sasko-prochazka-hranice-vyzva-vlada.html

Soboty pro sousedství | Samstage für Nachbarschaft | Soboty dla sąsiedztwa
https://www.facebook.com/groups/229694358306034/?ref=group_header

Video reportáž:

https://www.youtube.com/watch?v=T8dH6rOCrAA&feature=share&fbclid=IwAR2cuo0JEYhB3wSd_fpl7T76B8anxoSzEPqANrXSvlY_IBESaY685arq-c8

https://www.facebook.com/skyimages/videos/1667909516690274/?t=2

Facebook
Twitter
LinkedIn

Z JEDNÁNÍ VALNÉ HROMADY DNE 31.5. 2024

Dne 31.5. 2024 se konala řádně svolaná Valná hromada Euroregionu Krušnohoří z.s. v Kulturním domě Střelnice v Kadani. Roli hostitele se ujalo členské město Kadaň.

KULTURNÍ KOMISE V ŽATCI – KRAJINA ŽATECKÉHO CHMELE V UNESCU

Dne 25. dubna 2024 se v Galerii Sladovna v Žatci konalo zasedání kulturní komise Euroregionu Krušnohoří. Komisi osobně přivítala místostarostka města Jaroslava Veselá, která představila Žatec a krajinu žateckého chmele, která je od roku 2023 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO https://www.zatec-and-the-landscape-of-saaz-hops.com/.

Poslední novinky

Euroregion Krušnohoří/Erzgebirge vyhlašuje výzvu k podání návrhů na udělení prestižní Ceny Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge pro rok 2024. Toto ocenění je udělováno osobám, které se významným způsobem zasloužily o přeshraniční spolupráci v rámci Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge.
Vstoupili jsme do poslední fáze přípravy a testování pro podávání projektů z Fondu malých projektů pro širokou veřejnost.
Dne 31.5. 2024 se konala řádně svolaná Valná hromada Euroregionu Krušnohoří z.s. v Kulturním domě Střelnice v Kadani. Roli hostitele se ujalo členské město Kadaň.