Revitalizace území jezera Most

Revitalizace území jezera Most

Jezero Most vzniklé zatopením zbytkové jámy bývalého hnědouhelného lomu Ležáky – Most představuje neprůtočnou vodní plochu o výměře 309,4 ha. Maximální hloubka jezera je 75 m, celkový objem vody v jezeře činí 70,5 mil. m3 při kótě provozní hladiny 199 m n. m. Napouštění bylo zahájeno v říjnu roku 2008 a v září roku 2014 bylo jezero dopuštěno na konečnou kótu provozní hladiny. Sanace a rekultivace v této oblasti zajišťuje od roku 2004 státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ, s. p.).

V současné době je jezero Most v režimu ověřovacího provozu. Jeho okolí právě prochází revitalizací, která je poslední fází procesu zahlazení následků hornické činnosti, a proto lze zatím území využívat jen částečně. Zpřístupnění celé oblasti pro veřejnost je plánováno po dokončení hlavních revitalizačních projektů. Níže uvedené projekty mají za cíl připravit území po rekultivaci pro jeho budoucí zejména rekreační využití.

Realizované projekty

Již v průběhu napouštění byla realizována naučná stezka s tematickými informačními tabulemi. Pro veřejnost byla otevřena dne 1. 6. 2009. Trasa naučné stezky začíná u areálu „Nového hřbitova“, situovaného v sousedství přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie a pokračuje přes rekultivované „Jižní svahy“ bývalého lomu až k uklidňovací nádrži přivaděče z PVN, tj. k místu vývěru vody z potrubí do otevřeného příkopu vedoucího k hladině jezera.

V roce 2013 došlo k vyznačení cyklotrasy v prostoru převážně lesnicky rekultivované Střimické výsypky. Jedná se o cyklotrasu IV. třídy s označením 3113, vedoucí z Mostu do Braňan po východních svazích bývalého lomu.

Rozpracované projekty

V odpovědnosti PKÚ, s. p. je v současné době rozpracováno 226 ha ostatních rekultivací ve fázi pěstební péče o založené porosty. Do konce roku 2018 bude dokončena obnova dvou přístupových komunikací k jezeru Most (na jihozápadě a v severní oblasti), které se napojují na novou komunikaci Most-Mariánské Radčice, jež je momentálně ve výstavbě.

Hlavní revitalizační projekty jsou v odpovědnosti Statutárního města Mostu. Jedná se o obnovu silnice III/2565 Most-Mariánské Radčice, která povede kolem jezera, zlepší jeho dostupnost a spojí město Most s obcemi ležícími severním směrem, tj. Mariánské Radčice a Braňany. Společně s komunikací je vedena po celé trase také cyklistická stezka. Druhým projektem je zpřístupnění jižních svahů lokality a přivedení inženýrských sítí k jezeru.

Posledním rozsáhlým projektem je vytvoření oddychové pobřežní zóny v jižní části jezera. V rámci tohoto projektu je plánována realizace terénních úprav pro vybudování pláží a zařízení pro volnočasové aktivity (dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal, stoly na stolní tenis apod.). Zároveň bude vybudována obslužná komunikace, cyklostezka, chodníky pro pěší a zpevněná plocha pro osazení stánků s občerstvením. Pro zlepšení zpřístupnění vodní plochy budou instalovány plovoucí pontonové prvky (mola) a plovoucí ekomola pro ochranu biotopů a hnízdění vodního ptactva.
Jezero Most a lidé

Významnou událostí pro jezero Most bude jeho otevření široké veřejnosti. PKÚ, s. p. proto začal přemýšlet o tom, jakým způsobem seznámit obyvatele okolních měst a obcí, návštěvníky, laickou i odbornou veřejnost z Čech a Evropy s historií a současností rekultivovaného území, které bude využíváno především pro volnočasové a rekreační aktivity. PKÚ, s. p. proto oslovil za pomoci Euroregionu Krušnohoří svého partnera z německé Technické univerzity – hornické akademie ve Freibergu s cílem najít společné téma, které by jednoduchou formou přiblížilo lidem historii česko-saského příhraničí dotčeného těžbou nerostných surovin. Po několika jednáních vznikl projekt Nová tvář společné krajiny, na jehož realizaci se bude finančně spolupodílet Společný fond malých projektů Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020 v rámci cíle „Evropská územní spolupráce“. Z Evropské unie, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj, budou v rámci projektu podpořeny aktivity směřující k výměně zkušeností a znalostí z oblasti rekultivace a revitalizace území postiženého těžbou a k společné diskusi o možnostech jeho dalšího využití. Výstupem společné práce v rámci projektu bude při slavnostním otevření jezera Most vydání a představení společné česko-německé informační a vzdělávací brožury, která jednoduchým a zajímavým způsobem poskytne čtenářům pohled na postupnou přeměnu společné krajiny v její současnou tvář, protože pro další rozvoj území dotčeného nejen těžbou je důležité znát i jeho historii.

Ing. Tomáš Budín

Sdílejte článek na sítích...
Facebook
LinkedIn
X

VIDEOKONFERENČNÍ ZASEDÁNÍ SPRÁVNÍ RADY

Dne 28. dubna 2025 se uskutečnilo online zasedání správní rady Euroregionu Krušnohoří, z.s., které vedl předseda spolku Ing. Vlastimil Vozka. Rada byla usnášeníschopná a jednání proběhlo dle předem rozeslaného a schváleného programu.

Společné jednání Dopravní a Hospodářské komise Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge: Výzvy i inspirace pro přeshraniční spolupráci

ne 10. dubna 2025 se v malebném prostředí Hammerwerk Schmalzgrube v Jöhstadtu konalo společné zasedání Dopravní a Hospodářské komise Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge. Setkání, jehož hostitelem byla německá předsedkyně Hospodářské komise Dr. Peggy Kreller, nabídlo bohatý program plný aktuálních témat a podnětů pro další přeshraniční spolupráci.

Z JEDNÁNÍ SPRÁVNÍ RADY EUROREGIONU KRUŠNOHOŘÍ V PODBOŘANECH

Dne 27. března 2025 se v Národním domě v Podbořanech uskutečnilo jednání Správní rady Euroregionu Krušnohoří, z.s. Jednání zahájil předseda spolku Ing. Vlastimil Vozka, který přivítal členy správní rady a konstatoval usnášeníschopnost rady. Úvodní slovo měl starosta města Podbořany, Mgr. Radek Reindl, který představil významné investiční akce města z roku 2024 a plány na rok 2025.

Poslední novinky

VIDEOKONFERENČNÍ ZASEDÁNÍ SPRÁVNÍ RADY

Dne 28. dubna 2025 se uskutečnilo online zasedání správní rady Euroregionu Krušnohoří, z.s., které vedl předseda spolku Ing. Vlastimil Vozka. Rada byla usnášeníschopná a jednání proběhlo dle předem rozeslaného a schváleného programu.

Vzdělávací projekt REDE:MO propojuje univerzity, školy a občanskou společnost

Česká strana Euroregionu Krušnohoří se aktivně podílí na česko-německém projektu „REDE:MO/Podpora dialogu a posílení komunity“, jehož cílem je podpořit demokratické hodnoty, aktivní občanství a odolnost mladé generace vůči dezinformacím a populismu.

KOMISE PRO MUZEA A KULTURNÍ PAMÁTKY ZAHÁJILA JARNÍ SEZÓNU JEDNÁNÍM V PODKRUŠNOHORSKÉM TECHNICKÉM MUZEU

V inspirativních prostorách bývalého dolu Julius III. v Podkrušnohorském technickém muzeu v Mostě se uskutečnilo letošní jarní zasedání Komise pro muzea a kulturní památky Euroregionu Krušnohoří. Jednání poprvé vedl nový předseda české části komise, Michal Vavroch, ředitel Oblastního muzea a galerie v Mostě.