Jednání komise sociální Euroregionu Krušnohoří proběhlo v prostorách Lebenshilfwerk Annaberg e. V. ve městě Annaberg-Buchholz. Tato společnost provozuje chráněné dílny a jiné služby pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením a osoby s chronickým duševním onemocněním.
V úvodu byla představena síť služeb uvedené organizace (chráněné dílny, chráněné bydlení, dětský stacionář) pro osoby všech věkových kategorií, a členům komise byly představeny prostory a činnosti akreditované chráněné dílny, kde je zaměstnáno více jak 200 mentálně (tělesně) i duševně postižených. Celkem ve všech provozech organizace je zaměstnáno více jak 500 klientů a 150 zaměstnanců. Jedná se o dílnu, která svými rozměry a počtem zaměstnaných výrazně převyšuje podobná zařízení v ČR. Klienti se nejdříve pracovně „trénují“ 2 roky a pak jsou zařazeni dle svých možností do pracovního procesu v rámci chráněných dílen nebo pak ve firmách. Organizace spolupracuje také s OA, SPgŠ, SZdŠ a VOŠ v Mostě, čeští studenti této střední školy pracují v zařízení v rámci stáží. Komise měla možnost pohovořit si i s jednou studentkou.
Dalším bodem jednání Komise bylo opět nové programové období do r. 2020 – Nové dotační období 2015 – 20 „Interreg 5A“ – opět je schválen samostatný velký projekt – Fond malých projektů. Lze poskytnout až 85% dotace z celkových nákladů projektů – max. však 15 tisíc Euro. Opět lze realizovat „zrcadlové“ i jednostranné projekty (s podmínkou zapojení zahraničního partnera v rámci příprav a realizace) – paušální výdaje až do výše 20% z celkových nákladů projektu (administrativa, mzdové náklady aj.) a z těchto 20 % pak 15 % lze použít na tzv. režijní náklady (kancelářské potřeby aj.). Organizace z české strany mohou žádat o celkem 1,211 mil. Euro a němečtí partneři pak celkem o 1,371 mil. Euro.
Následně bylo přistoupeno k věcnému hodnocení 5 projektových žádostí – obcí Obrnice, Osek, Bílina Kulturního zařízení Kadaň a Diakonie Annaberg. Všechny žádosti byly členy komise schváleny a doporučeny k podpoře řídícímu výboru euroregionu.
Na závěr jednání komise byl představen záměr projektu německých kolegů určeného pro zlepšení jazykové vybavenosti obyvatel. Cílovou skupinou jsou děti a učitelky česko-německých mateřských škol.
Další jednání Komise je naplánováno na 30. 8. 2016 na české straně.
Ing. Karel Giampaoli
CHKO KRUŠNÉ HORY: HLAVNÍ TÉMA KOMISE PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Dne 5. prosince 2024 se na Krajském úřadě Ústeckého kraje uskutečnilo jednání Komise pro životní prostředí a územní plánování. Pod vedením předsedkyně Ing. Ireny Jeřábkové se diskutovalo hlavní téma komise a to příprava Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory.