15 let v EU

Ohlédnutí za dosavadní přeshraniční spoluprací.

Více než 15 let probíhá podpora naší přeshraniční spolupráce z prostředků EU. Zahájil ji program Phare CBC, který umožnil ČR podpořit první společné přeshraniční projekty, poté následoval program Interreg III A, po něm program Cíl 3 a od roku 2014 využíváme Program spolupráce ČR – Sasko Interreg V-A. Součástí všech programů byl i Fond malých projektů, který spravují euroregiony a využívají ho především na podporu setkávání lidí sousedních zemí. Na výroční konferenci v Divadle G.Hauptmanna (Gerhart-Hauptmann-Theater) v Zittau v úterý 30. dubna 2019 zhodnotili dosavadní spolupráci ministři tří zemí Česko-polsko-saského Trojzemí – Klára Dostálová, ministryně Ministerstvo pro místní rozvoj, Thomas Schmidt státní ministr, Saské státní ministerstvo životního prostředí a zemědělství (SMUL) a Adam Hamryszczak, viceministr, Ministerstvo investic a rozvoje. V pódiové diskusi vystoupili představitelé samospráv těchto třech zemí. V programovém bloku 5 let společně v EU z regionálního pohledu, který moderovala Dr. Hana Müller Karlová ze Společného sekretariátu Drážďany, se tato spolupráce představila i z pohledu vyšších územních celků.  Následovala pódiová diskuse s názvem 15 let společně v EU – Hodnoty pro budoucnost, sousedství a dosažené výsledky a následovalo tříjazyčné divadelní představení Divadla G. Hauptmanna. Také vystoupení polského tanečního a pěveckého souboru se setkalo s nadšeným ohlasem. Druhý den po sportovních zážitcích pokračovala konference zdravicí starostů partnerských měst Trojzemí, pódiovou diskusí a třemi koncerty – samozřejmě polským, saským a českým. V neoficiálních rozhovorech se dosavadní partnerství ještě více prohloubila.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Z JEDNÁNÍ VIDEOKONFERENČNÍ SPRÁVNÍ RADY

Zasedání Správní Rady Euroregionu Krušnohoří se po letní přestávce uskutečnilo dne 15.9.2023 videokonferenčně. Přinášíme vám nejdůležitější informace, které byly v rámci jednání projednány: Euroregion byl

Poslední novinky

Předseda Euroregion Krušnohoří Ing. Vlastimil Vozka, pozval zemského radu okresu Landkreis Mittelsachsen pana Dirka Neubauera na přátelské setkání k projednání přeshraniční spolupráce na území euroregionu.