BLATNO A SOUTĚŽ VESNICE ROKU 2018

Toto psaní musím vzít trochu zeširoka. Když jsem před loňským setkáním rodáků do kostela připravovala prezentaci fotografií z našich obcí a akcí, došlo mi, že možná nastal ten správný čas si trochu „zasoutěžit“ s ostatními obcemi v Ústeckém kraji, dát o sobě v konkurenci s ostatními trochu vědět, protože je u nás spusta krásných míst, také díky pomoci mnoha dobrovolníků jsou hezké středy obcí a že se u nás děje spousta občanských aktivit, kulturních a sportovních akcí a téměř ve všech obcích že existují spolky a party lidí, kteří se schází a druží a společně nejen že pomáhají se zlepšováním vzhledu obcí a již zmíněných středů, návsí, ale sami pro sebe udržují různé tradice, anebo si vytvářejí nové, díky kterým se lépe poznávají a vtahují mezi sebe nové obyvatele. A to je velká cennost a zdálo se mi, že bych s tím měla něco užitečného udělat.

Od kolegů starostů z Chomutovska jsem navíc měla podporu v tom, že když k nám zavítali, prošli se nebo projeli, utvrzovali mě v tom, že v krajské konkurenci rozhodně máme šanci uspět. Rozhodla jsem se proto podat přihlášku do soutěže Vesnice roku, připravit se na návštěvu hodnotitelské komise a případné umístění dát všem těm, kteří jsou právě v tomto smyslu u nás aktivní a činí, jako dárek, poděkování za to, jak pomáhají se zkvalitňováním života v našich obcích, jak dobře si jako celek společně vedeme, jak skvělou dobrovolnickou práci řada z občanů Blatna odvádí. Komise se ohlásila k návštěvě v květnu, ale musela jsem požádat o spolupráci několik nejakčnějších dobrovolníků a spolupracovníků, zástupce Klubu +- 60, kronikáře, redaktora obecního zpravodaje a další. Společně jsme naše obce a práci nás všech odprezentovali tak, že Blatno u hodnotitelů udělala veliký dojem a v srpnu jsem ve vítězné obci Kytlice na Děčínsku (Vesnice roku v Ústeckém kraji)  převzala ocenění ZELENÁ STUHA, která se uděluje obci za péči o zeleň a životní prostředí. Takové konkrétní ambice jsme vůbec neměli, a tak pro nás bylo toto ocenění milé překvapení, a to zvláště proto, že jsme kromě různých diplomů získali také dar ve výši 125 tisíc korun (k volnému použití) a dotaci ve výši 500 tisíc korun, kterou ale musíme investovat do zeleně, životního prostředí, úprav veřejných prostranství atp., tedy je účelově vázána. Jsou to parádní peníze, které se budou samozřejmě velice hodit.

Kromě toho ale pro nás toto ocenění znamenalo, že jsme zastupovali Ústecký kraj v celostátním finále, právě v kategorii Zelená stuha. Čekalo nás tedy druhé kolo hodnocení. Zástupci ministerstev, různých spolků a univerzity se zdrželi přesný limit, 1,5 hodiny a byli velmi pozorní a občas i docela přísní a nároční. Na vyhlášení výsledků jsme pak 2.října putovali do Senátu ČR, kde byly výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny. A stalo se, k našemu velkému překvapení a radosti, že Blatno obsadilo třetí příčku.

Krásný výsledek, milá odměna za všechnu tu práci a snažení, ale zároveň příval nové energie a chuti pokračovat v započaté cestě. Příroda, naše životní prostředí je to nejcennější, co kolem sebe máme a je potřeba o ně ohleduplně a s citem pečovat. To je jeden z důležitých klíčů ke štěstí a spokojenosti, k dobrému pocitu z místa, kde žijeme, kde máme svůj domov.

Veliké poděkování patří každému, kdo se o prostor kolem sebe stará, kdo pomáhá s péčí i za hranicemi svého pozemku a samozřejmě i za hranicemi Blatna. 🙂

Iveta Rabasová Houfová

starostka Blatna

  foto Pavel Suchopárek a I.Rabasová H.

Sdílejte článek na sítích...
Facebook
LinkedIn
X

POZVÁNKA NA SEMINÁŘ: FOND MALÝCH PROJEKTŮ – PODPORA VEŘEJNÝCH AKCÍ

Vážení přátelé,

jménem společného sekretariátu Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge vás srdečně zveme na seminář Fond malých projektů – Podpora veřejných akcí. Tento seminář je určen zájemcům o dotace z FMP a poskytne vám cenné informace o možnostech financování přeshraničních projektů v rámci programu Interreg Sasko – Česko 2021-2027.

Poslední novinky

Dne 5. září 2024 se v Podkrušnohorském technickém muzeu v Mostě Kopistech uskutečnilo zasedání dopravní komise Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge. Hlavními tématy jednání byly přeshraniční dopravní projekty a rozvoj turistické infrastruktury v regionu.
V květnu podepsaná dohoda otevřela nový prostor pro přeshraniční spolupráci Čechů a Němců. Evropskou kulturu bude kromě Chemnitz reprezentovat i 38 partnerských obcí a celý region přímo sousedící s Ústeckým a Karlovarským krajem. Komise pro kulturu a mládež měla možnost seznámit se projektem přímo v sídle společnosti Chemnitz 2025 v Hartmannfabrik.
Vážení přátelé, jménem společného sekretariátu Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge vás srdečně zveme na seminář Fond malých projektů – Podpora veřejných akcí. Tento seminář je určen zájemcům o dotace z FMP a poskytne vám cenné informace o možnostech financování přeshraničních projektů v rámci programu Interreg Sasko – Česko 2021-2027.