Komise životního prostředí

Členové odborné komise pro životní prostředí se sešli v Neuhausenu a hlavním tématem jednání bylo dle plánu představení tzv. Saské správy vlků/ Das sächsische Wolfsmanagement. Tato odborná skupina byla zřízena Ministerstvem pro životní prostředí a zemědělství a pracuje v rámci Státního úřadu pro životní prostředí, zemědělství a geologii Sasko (LfULG).
https://www.wolf.sachsen.de/aufgaben-organisation-3954.html
https://www.wolf.sachsen.de/
Její vedoucí pan Matthias Rau komisi v prezentaci představil k čemu saská správa vlků slouží. Hlavním cílem je bezkonfliktní spolužití lidí a vlka. Na jedné straně by měla být původní populace vlků chráněna a zachována. Na druhé straně by měly být přiměřeně zohledněny také zájmy zemědělství a chovu hospodářských zvířat, ochrany přírody, lovců nebo těch, kteří hledají odpočinek ve vlčích oblastech. K tomu je zapotřebí vytvořit databázi o výskytu vlků, monitorovat vlčí populaci a poskytovat cílené informace a poradenství veřejnosti a v případě škody způsobené vlky zprostředkovat kompenzaci. K dispozici je 24 hodin denně linka pro nahlášení případných škod a výskytu vlků 0800 555 0 666.
Zajímavostí je, že v Sasku žijí opět vlci v 22 teritoriích od roku 2000. Tito vlci přišli z Čech. Skupina úzce spolupracuje s českými partnery. Pro monitoring a sběr dat je proto využívána stejná metodika.
Z Programu Interreg spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014-2020 byl také podpořen projekt Česko-Saská informační platforma pro sběr, sdílení a analýzu dat o lužické populaci vlků (OWADIS), jehož cílem je úspěšný návrat a trvalé usídlení vlka jakožto vrcholového predátora v člověkem pozměněné přeshraniční krajině na pomezí severních Čech a Saska. Více informací o projektu: https://owad.fzp.czu.cz/cs/r-13250-o-projektu 
Komise měla možnost se následně seznámit také s prezentací Kommunalswitch/ „ Co není digitalizováno, to jako by neexistovalo“ https://www.medienservice.sachsen.de/medien/news/241487 
Tato platforma sbírá informace, které se po ověření zveřejňují a měla by sloužit ke komplementaci a přenosu dat pro širokou veřejnost. Hlavní myšlenkou není vytváření kompletní databáze, ale aby data neustále „proudila“.
K propojení s českou stranou se se nyní vytváří i česká verze. Poté zprostředkujeme informace radě a členům euroregionu na české straně.
V závěru jednání podal společný sekretariát informace o přípravě nového dotačního období 2021+. Členové obdrželi tabulku schválených prioritních os a specifických cílů.
Příští jednání se uskuteční na české straně, předsedkyně Ing. Monika Zeman pozvala členy komise na přehradu ve správě Povodí Ohře dne 29.3.2022.

 

Sdílejte článek na sítích...
Facebook
LinkedIn
X

CENY KRUŠNOHORSKÉ NEJ PŘEDÁNY

V areálu Alpakárna Most byly za účasti členů českého sdružení SPO-NA a Sdružení Blockhausen, zástupců tisku a rozhlasu předány dne 23. září 2024 dvě Mařibyly, dobré víly Krušných hor, které jsou oceněním nejúspěšnějších turistických atraktivit v Krušnohoří za uplynulý rok.

DĚTI Z MATEŘSKÝCH ŠKOLEK V POHRANIČÍ SI UŽILY JAZYKOVOU KOUPEL

V rámci projektu Jazyk sousedů od počátku se děti z mateřských škol v Rübenou, Olbernhau a Hory sv. Šebestiána sešly na speciálním představení Computer Story v Divadle rozmanitostí v Mostě. Toto výjimečné divadelní představení bylo zcela dvojjazyčné – hrálo se v češtině i němčině, a děti si tak mohly užít doslova „jazykovou koupel“.

POZVÁNKA NA 2. WORKSHOP FONDU MALÝCH PROJEKTŮ PRO ČESKÉ ŽADATELE

Po úspěšném prvním workshopu Fondu malých projektů (FMP) na společném souměstí Bärenstein/Vejprty srdečně zveme české zájemce na 2. workshop, který se uskuteční 6. listopadu 2024 v Mostě. Tento workshop se zaměřuje na české žadatele, kteří plánují realizovat přeshraniční projekty v rámci FMP Programu Interreg Sasko – Česko 2021-2027.

PRVNÍ ÚSPĚŠNÝ WORKSHOP FONDU MALÝCH PROJEKTŮ NA SPOLEČNÉM SOUMĚSTÍ BÄRENSTEIN/VEJPRTY

Dne 25. září 2024 proběhl v prostorách Informačního centra v Bärensteinu, které je součástí společného souměstí Bärenstein/Vejprty, první úspěšný workshop zaměřený na Fond malých projektů (FMP) v rámci projektu FMP ERE programu INTERREG Česko-Sasko 2021-2027. . Tato akce, organizovaná společným sekretariátem Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge, přilákala velký zájem ze strany žadatelů. Cílem workshopu bylo lépe se orientovat v problematice podávání žádostí do Fondu malých projektů a ukázat, jak lze efektivně využít paušální financování podle typu projektů.

Poslední novinky

Dne 17. října 2024 se uskutečnilo  zasedání Sociální komise Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge v K-centru organizace Most k naději v Mostě. Úvodem je třeba poděkovat K-Centru Most k naději a zástupcům Krajského úřadu ÚK z odboru sociální věcí  za připravené prezentace.
V areálu Alpakárna Most byly za účasti členů českého sdružení SPO-NA a Sdružení Blockhausen, zástupců tisku a rozhlasu předány dne 23. září 2024 dvě Mařibyly, dobré víly Krušných hor, které jsou oceněním nejúspěšnějších turistických atraktivit v Krušnohoří za uplynulý rok.
V rámci projektu Jazyk sousedů od počátku se děti z mateřských škol v Rübenou, Olbernhau a Hory sv. Šebestiána sešly na speciálním představení Computer Story v Divadle rozmanitostí v Mostě. Toto výjimečné divadelní představení bylo zcela dvojjazyčné – hrálo se v češtině i němčině, a děti si tak mohly užít doslova "jazykovou koupel".