EUROREGION KRUŠNOHOŘÍ/ERZGEBIRGE OSLAVIL 30 LET EXISTENCE

Olbernhau – V historickém komplexu na zpracování barevných kovů Saigerhütte v příhraničním městečku Olbernhau se konalo připomenutí jednoho významného výročí. Třicet let zde oslavil Euroregion Krušnohoří / Erzgebirge.

Video reportáž: http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/160548-video-euroregion-?fbclid=IwAR0CSq-_q8LnkGdvHWPcqMH8cizxO-skD35lnOnXDCYSnPCsJiTVxYnbWkU

„Je to krásné výročí přeshraniční spolupráce Česko – Sasko. Jsem rád, že u toho mohu osobně být. Myslím, že je to i takové společné ocenění, že tak dlouho trvá naše spolupráce a tak dlouho trvají projekty, které nás z obou stran sbližují,“ uvedl Vlastimil Vozka, předseda Euroregionu Krušnohoří a někdejší mostecký primátor.

Euroregion Krušnohoří byl založen v roce 1992. Vznikl, mimo jiné, s cílem vytvořit z periferního postavení příhraničních oblastí společné hospodářské i kulturní centrum s obdobnou životní úrovní. „Nikdy předtím se nepodařilo, aby si lidé na české i německé straně, po zvlášť dlouhou dobu, ve které se toho hodně dokázalo, lépe rozuměli. Vzniklo mnoho projektů. Vyrostli jsme společně a mohli také přispět k našemu společnému domu – Evropě,“ hodnotí Matthias Damm, zemský rada Středního Saska.

Na oslavě jubilea se sešla více než stovka pozvaných hostů, proslovu se ujala i řada významných osobností. „Podle mého názoru se za posledních 30 let udělala spousta práce. Došlo k většímu propojení občanů, institucí, škol na obou stranách hranic. Asi neexistuje žádná oblast nebo obor lidské činnosti, kde by se lidé nestýkali a kde by nehledali jeden druhého,“ uvedla Markéta Meissnerová, generální konzulka ČR v Drážďanech.

Na programu oslav byl kulturní program připravený německou i českou stranou. Mnohdy dojemné setkání starých známých doprovázelo i loučení a ocenění těch odcházejících z funkcí.

Zdroj: http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/160548-video-euroregion-?fbclid=IwAR0CSq-_q8LnkGdvHWPcqMH8cizxO-skD35lnOnXDCYSnPCsJiTVxYnbWkU

Text: Oldřich Hájek

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Poslední novinky

Zasedání Správní Rady Euroregionu Krušnohoří se po letní přestávce uskutečnilo dne 15.9.2023 videokonferenčně.
Členové pracovní skupiny pro životní prostředí a regionální rozvoj se sešli 14. září 2023 v „Lesním zážitkovém centru An der Heinzebank“ státního podniku Sachsenforst.
Předseda Euroregion Krušnohoří Ing. Vlastimil Vozka, pozval zemského radu okresu Landkreis Mittelsachsen pana Dirka Neubauera na přátelské setkání k projednání přeshraniční spolupráce na území euroregionu.