V sídle vysoké školy iTN-Zittau, Hochschule Zittau/Görlitz se 13. 6. 2016 uskutečnilo přípravné jednání k projektu Opatření pro hydrologické sanace v povodí hornických území v krajině Most a Freiberg, krátce nazvaný Hydrologická sanace hornických území – Vodamin II. Jedná se o přeshraniční opatření pro zkvalitnění vod a rovněž stavu vodních toků, předmětem projektu je problematika spodní i povrchové vody v přeshraničním povodí, jejich výzkum, ochrana a využití.
Leadpartner projektu je Palivový kombinát Ústí, jeho partnerem je VŠB – TU Ostrava, OHK Most je koordinátor projektu a s Euroregionem Krušnohoří je počítáno jako s mediálním partnerem. Německými projektovými partnery jsou iTN Zittau, Hochschule Zittau/Görlitz
a kooperační partner je SAXONIA gGmbH Freiberg a dalším partnerem je Technická univerzita TU Bergakademie Freiberg, IWTT. Do projektu bude zapojeno mnoho dalších odborníků z obou zúčastněných zemí.
Jádrem projektu je problém vzestupu spodní vody a odvod srážkové vody z území dobývání hnědého uhlí. To má značný vliv na chemický a ekologický stav řek Ohře a Labe v přeshraničním dosahu. Na německé straně (Sasko) se již desítky let pracovalo na sanaci freiberských výsypek a na jejich vlivu na řekách Freiberská Mulda a Labe. Množství škodlivin je nadále redukováno. Výsypky, štoly a dobývaná území, a rovněž odvodňovací štoly, mají trvalé hydrologické účinky a překračují rozvodí. V německém programovém území již není takový srovnatelný stav, jako v hnědouhelné oblasti u Mostu. Ale ze sanace východoněmeckých hnědouhelných dolů vyplývá mnoho zkušeností, které jsou použitelné. Zpracované zkušenosti by měly být předány jako doporučení pro řešení této problematiky v Mostě. V hnědouhelném území u Mostu je předmětem realizace projektu vytvoření hydrologického a hydrogeologického monitoringu vývoje stavu vody a kvalita vody. Postupně uzavírané hnědouhelné povrchové doly a přítok ze starých hlubinných šachet vyžadují hydrologickou sanaci vod a čištění jejího přítoku. Pro Sasko je předmětem projektu redukování průsaků a škodlivin z výsypek někdejšího rudného dolování ve Freibergu. Zkoumat se budou vylepšená těsnění na testovacích polích. Intenzivnějším monitoringem a shrnutím dosavadních jednotlivých dat bude přeshraničně zkvalitněna kontrola úspěšnosti dosavadních sanačních opatření. Ve Freibergu jsou již značné zkušenosti s termickým využíváním důlních vod, které také budou součástí projektu. Projekt počítá s vytvořením databanky a informačního systému se speciálními parametry hydrologických hornických sanací. Současně budou využity i zkušenosti z průsaků z výsypek ve freiberském regionu. Saxonia Freiberg dá k dispozici území výsypky pro výstavbu testovacích polí a iTN Zittau dá k dispozici lysimetrické zařízení pro hydrologické hodnocení extrémních půd. Pro náš region je aktuální vzestup spodní vody ze šachet po ukončení její odčerpávání.