Tip na výlet

Mimořádná výstava „Sachsen Böhmen 7000“ ve Státním archeologickém muzeu Chemnitz

V letáčku vydaném pro tuto výstavu čteme: Když Wettinerové a Jiří z Poděbrad v roce 1459 ve smlouvě uzavřené v Chebu stanovili hranice mezi Saským kurfiřstvím a Českým královstvím, zdokumentovali tak k dnešnímu dni ty nejstarší hranice v Evropě.  A od té doby se vyznačuje život v hraničním regionu snahou o volné přeshraničními vztahy, pocitem sounáležitosti a vzájemným kulturním prolínáním.  Tyto mimořádné vztahy mezi Saskem a Českem jsou návštěvníkům vynikajícím způsobem prezentovány na této velmi zajímavé výstavě pomocí 400 objektů. Jsou to staré dokumenty, významná umělecká díla, ale i originální zpravodajství o událostech na pražském velvyslanectví v roce 1989. Výstava ukazuje dobu od osídlení našeho území až po turistické vztahy ve 20. století, s malými předměty, které si lidé z tehdejších cest přiváželi, a prezentuje staletou čilou výměnu mezi lidmi v tomto regionu. Výstavu, jejíž kooperační partner je Národní galerie Praha, můžete navštívit do konce března.

Sdílejte článek na sítích...
Facebook
LinkedIn
X

11. LŘV schválil projekty za více než 250 tisíc eur. Výzva pro nové žadatele pokračuje

Dne 12. března 2026 se ve Freibergu uskutečnilo 11. zasedání Lokálního řídicího výboru (LŘV) Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge. Výbor projednal a schválil další projekty v rámci Fondu malých projektů (FMP), které podporují přeshraniční spolupráci mezi Českem a Saskem.
Celkem bylo na tomto zasedání podpořeno  27 projektů v celkové výši přes 250 tisíc EUR . Projekty se zaměřují zejména na spolupráci škol, spolků, obcí i sportovních organizací a přispívají k rozvoji společných aktivit v česko-německém pohraničí.

Komise pro muzea a kulturní památky jednala v Ústí nad Labem. Na programu byly přeshraniční projekty i chystané výstavy

Dne 16. března 2026 se v prostorách Collegia Bohemica v Ústí nad Labem uskutečnilo jednání Komise pro muzea a kulturní památky Euroregionu Krušnohoří. Setkání vedl předseda komise Mgr. Michal Vavroch, který na úvod přivítal účastníky a poděkoval řediteli Collegia Bohemica Mgr. Janu Vondroušovi za možnost uspořádat jednání právě v těchto prostorách.

Krizový management i mladí hasiči: Jirkov hostil jednání komise

Dne 3. března 2026 se na Městském úřadě v Jirkově uskutečnilo zasedání Komise pro krizový management Euroregion Krušnohoří – Erzgebirge. Jednání proběhlo za účasti členů české i saské části komise a zaměřilo se na aktuální otázky přeshraniční spolupráce v oblasti integrovaného záchranného systému.

Poslední novinky

11. LŘV schválil projekty za více než 250 tisíc eur. Výzva pro nové žadatele pokračuje

Dne 12. března 2026 se ve Freibergu uskutečnilo 11. zasedání Lokálního řídicího výboru (LŘV) Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge. Výbor projednal a schválil další projekty v rámci Fondu malých projektů (FMP), které podporují přeshraniční spolupráci mezi Českem a Saskem. Celkem bylo na tomto zasedání podpořeno  27 projektů v celkové výši přes 250 tisíc EUR . Projekty se zaměřují zejména na spolupráci škol, spolků, obcí i sportovních organizací a přispívají k rozvoji společných aktivit v česko-německém pohraničí.

Komise pro muzea a kulturní památky jednala v Ústí nad Labem. Na programu byly přeshraniční projekty i chystané výstavy

Dne 16. března 2026 se v prostorách Collegia Bohemica v Ústí nad Labem uskutečnilo jednání Komise pro muzea a kulturní památky Euroregionu Krušnohoří. Setkání vedl předseda komise Mgr. Michal Vavroch, který na úvod přivítal účastníky a poděkoval řediteli Collegia Bohemica Mgr. Janu Vondroušovi za možnost uspořádat jednání právě v těchto prostorách.

Projekt re:demo: studenti přibližují žákům demokracii v česko-německém pohraničí

Projektové dny, které propojují mladé lidi z Česka a Německa a přibližují jim fungování demokracie, mají velký význam pro budoucnost našeho společného regionu.