Dnešní zasedání česko-saské komise životního prostředí bylo plné diskuzí a informací týkajících se ochrany přírody a udržitelného rozvoje. Hlavní téma komise se týkalo regionálního rozvoje a využití větrné energie.
Dr. Uhlig představil aktuální situaci v regionálním plánování v Sasku, zejména v souvislosti s využitím větrné energie. Raumordnungsplan Wind (ROPW) je německý pojem, který lze přeložit jako „Prostorový plán větrné energie“. Jedná se o plánovací nástroj používaný v rámci územního plánování v německých spolkových zemích k určení vhodných oblastí pro výstavbu větrných elektráren.
Cílem ROPW je zajistit, aby byly větrné elektrárny umístěny v lokalitách, které jsou vhodné z hlediska geografických, ekologických a sociálních hledisek. Tento plán určuje, kde jsou nejlepší podmínky pro výrobu energie z větru a zároveň minimalizuje negativní dopady na životní prostředí a lidské aktivity. ROPW je důležitým nástrojem pro plánování větrné energie, který umožňuje koordinaci mezi různými zájmovými skupinami a minimalizuje potenciální konflikty.
Bližší informace najdete na https://buergerbeteiligung.sachsen.de/portal/pv-rc/beteiligung/themen/1038533.
Dalším bodem jednání byly projektové záměry komise. Iniciovat projekty v první fázi dotačního období bude úkolem v oblasti ♦revitalizace rašelinišť a ♦ochrany tetřívka.
Prostřednictvím Fondu malých projektů se plánuje realizovat projekt na podporu ♦vzdělávání dětí v oblasti lesní pedagogiky.
Rys ostrovid v Krušných horách bude také jedno z dalších témat této komise.
Následující exkurze na téma „Změna klimatu a veřejná zeleň“ byla přesunuta na příští jednání na saské straně.
Příští jednání komise se uskuteční 9.10. a hlavním tématem bude rekultivace uhelných lomů.