Životní prostředí

Ing. Monika Zeman, zástupkyně ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje pro výkon přenesené působnosti a vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství, zorganizovala společné jednání komise pro životní prostředí a regionální plánování Euroregionu Krušnohoří s Výborem životního prostředí zemědělství a rozvoje venkova Ústeckého kraje. Podnětem byl jejich společný zájem o průběh hydrické rekultivace po těžbě na Mostecku a stížnosti na pachové zátěže v příhraničí. Oba tyto subjekty, usilující o zdravé životní prostředí v nadregionálním měřítku, se proto sešly 6. září 2018 v Mostě a jejich členové společně absolvovali vysoce odbornou exkurzi na rekultivovaném jezeře Most pod vedením Ing. Miroslava Seidla z Palivového kombinátu Ústí. Ten také zodpovídal množství dotazů saských i českých účastníků. Všichni pak měli možnost se zúčastnit i průzkumu stavu ryb a jejich druhové skladby. Analýza odebraných vzorků ukázala opět na velmi dobrou kvalitu vody jezera.  

V druhé části společného jednání se členové obou subjektů seznámili v mosteckém muzeu s realizací projektu OdCom – Objektivizace stížností na zápach v Erzgebirgskreis a v Ústeckém kraji – příspěvek k analýze příčin a zjišťování zdravotních následků. Projekt je realizován s podporou Evropské unie, konkrétně z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Přednášející Anja Zscheppang a Martin Otto, zástupci leadpartnera – Technické univerzity v Drážďanech, představili postup prací a současný stav výzkumu. Jedná se zatím o výstupy ze tří monitorovacích stanic, dotazníkových akcí a telefonických interview, s cílem shromáždit data.  Stížností na pachovou zátěž na saské straně v posledních letech údajně ubývá. Celkem se dá říct, že spokojenost se stavem ovzduší po rozsáhlých investicích v devadesátých letech je na české straně větší než na saské straně. V diskusi doplnila MUDr. Eva Rychlíková postup prací na české straně v tomto společném projektu a podrobně vysvětlila používané metody zdravotnického výzkumu na české straně. Účastníky diskuse překvapila malá informovanost obyvatelstva. V Sasku např. 58 % obyvatel neví, kam se v případě pachové epizody obrátit, ze zbylé části využilo tuto možnost jen 9 občanů.  V Mostě se v roce 2000 slavnostně otevřelo Ekologické centrum pro Krušnohoří, které bylo založeno právě pro tyto účely. Zástupce ekologického centra ale na tomto důležitém jednání chyběl. Právě do ekologického centra by ale měl směřovat společný projekt informovanosti. Komise pro životní prostředí Euroregionu Krušnohoří pověřila proto svého předsedu, Dr. Jiřího Rotha, aby se obrátil na vedení společnosti VÚHU, protože ekologické centrum je jeho součástí.  Jednání v muzeu výborně tlumočila Mgr. Petra Polesná.

Sdílejte článek na sítích...
Facebook
LinkedIn
X

POZVÁNKA NA SEMINÁŘ: FOND MALÝCH PROJEKTŮ – PODPORA VEŘEJNÝCH AKCÍ

Vážení přátelé,

jménem společného sekretariátu Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge vás srdečně zveme na seminář Fond malých projektů – Podpora veřejných akcí. Tento seminář je určen zájemcům o dotace z FMP a poskytne vám cenné informace o možnostech financování přeshraničních projektů v rámci programu Interreg Sasko – Česko 2021-2027.

Poslední novinky

V květnu podepsaná dohoda otevřela nový prostor pro přeshraniční spolupráci Čechů a Němců. Evropskou kulturu bude kromě Chemnitz reprezentovat i 38 partnerských obcí a celý region přímo sousedící s Ústeckým a Karlovarským krajem. Komise pro kulturu a mládež měla možnost seznámit se projektem přímo v sídle společnosti Chemnitz 2025 v Hartmannfabrik.
Vážení přátelé, jménem společného sekretariátu Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge vás srdečně zveme na seminář Fond malých projektů – Podpora veřejných akcí. Tento seminář je určen zájemcům o dotace z FMP a poskytne vám cenné informace o možnostech financování přeshraničních projektů v rámci programu Interreg Sasko – Česko 2021-2027.
Nyní je možné podávat setkávací projekty s nedoložitelným počtem účastníků.